Luottamushenkilöt

Lapinjärven kunnassa ylintä valtaa käyttää valtuusto, jossa on 21 jäsentä. Valtuuston jäsenet edustavat kuntalaisia ja heidän kauttaan kuntalaiset voivat myös tuoda esille mielipiteitään kunnan palveluista.

Valtuustopaikat 2017-2021
Ruotsalainen kansanpuolue 9 valtuutettua
Keskusta 5 valtuutettua
Sosiaalidemokraatit 3 valtuutettua
Kokoomus 2 valtuutettua
Vihreät 2 valtuutettua

 

Kunnanvaltuusto 2017-2021

Puh.joht. 2019-2021,

Silfvast Sauli, SDP

Lähdekallionpolku 7

07800 LAPINJÄRVI

Puh. 044 239 9677

sge.sauli@gmail.com

 

I varapj. 2019-2021

Nygård Jonna, SFP

Lappträskvägen 47

07800 LAPPTRÄSK

Puh. 040-744 1112

jonna.nygard@gmail.com

 

II varapj. 2019-2021,

Sistola Mika, KESK

Käkikoskentie 25 B 6

07820 PORLAMMI

Puh. 040-523 7770

msistola@suomi24.fi

 

Andersson Pricella, SFP

Lusibackvägen 78 B

07850 HINDERSBY

Puh. 040 727 7726

pricella.andersson@gmail.com

 

Ceder Ilkka, SDP

Meijerintie 17 B

47350 Kimonkylä

Puh. 044-925 4633

ilkkaceder@gmail.com

 

Engård Benny, SFP

Lindkoskivägen 271

07840 Lindkoski

Puh. 0400-203 978

benny@engard.fi

 

Ikäheimo Kaj, SDP

Lipontie 190

07820 PORLAMMI

 

Jordas Kim, SFP

Jordasvägen 124

07840 LINDKOSKI

Puh. 040-072 0690

kim.jordas@sakl.fi

 

Kujala Arto, KOK.

Peltotie 9

07800 Lapinjärvi

Puh. 0400-707 055

arto.kujala123@gmail.com

 

Lempiö Päivi, KESK.

Pietalantie 161

47310 Haapa-Kimola

Puh. 0500-611 377

paivi.lempio@gmail.com

 

Lill-Smeds Jan-Erik, SFP

Markusbackvägen 62

07840 LINDKOSKI

Puh. 045-230 6472

lillsmedsjanerik@gmail.com

 

Lotila Mari, VIHR.

Lapinjärventie 25 as. 2

07800 LAPINJÄRVI

Puh. 040-037 2434

mari.lotila@esperi.fi

 

Lindfors Linnea, SFP

Puh. 040-077 2877

linnealindfors.96@gmail.com

 

Onnila Oskari, KESK.

Lapinjärventie 6

07800 LAPINJÄRVI

o.onnila@hotmail.fi

 

Onnila Ulla, KESK.

Kuhantie 73

07820 Porlammi

Puh. 019-612 030, 050-490 9623

ulla.onnila@gmail.com

 

Peltola Vesa, KESK.

Koulutie 36

07800 Lapinjärvi

Puh. 040-568 7145

vesa.peltola@pp5.inet.fi

 

Salonen Mikko, KOK.

Ruhanniitty 5

07820 PORLAMMI

Puh. 044-519 6698

mikko.salonen@wippies.fi

 

Storgårds Jarno, SFP

Lapinjärventie 196

07800 Lapinjärvi

Puh. 0400-342 666

jarno.storgards@gmail.com

 

Svennas Rea, SFP

Labbyvägen 429

07870 Skinnarby

Puh. 040-593 6256

rea.svennas@notibo.fi

 

Virtala Timo, VIHR.

Puh. 045-7840 5574

timo.j.virtala@gmail.com

 

Wallén Sebastian, SFP

Grankullavägen 13

07850 HINDERSBY

Puh. 040-726 6722

wallensebastian@hotmail.com

 

VARAVALTUUTETUT

 

Suomen Keskusta r.p.

Rönkkö Anne

Simola anni

Lill-Smeds Ritva

Sormunen Merja

Kansallinen kokoomus r.p.

Alatalo Minna

Kujala Kaj

Suomen Sosialidemokraattinen Puolue

Rantanen Markku

Illman Jörgen

Silfvast Fabian

Svenska folkpartiet i Finland r.p.

Huttunen Esa
Gustafsson Johan
Wallén Gun-Vivian
Sibelius Peter
Hoffström Kalevi
Malmström Staffan
Salo Emilia
Lustig Sonja

 

Vihreä Liitto r.p.

Rantapää Essi

Liljeqvist Elmira

 

Kunnanhallitus 2017-2019

 

Jäsenet

Jordas Kim Puh.joht.

Salonen Mikko I Varapuh.joht.

Lotila Mari  II Varapuh.joht.

Engård Benny

Svennas Rea

Lindfors Linnea

Onnila Ulla

Peltola Vesa

Ikäheimo Kaj

Varajäsenet

Wallén Sebastian (Jordas)

Kujala Arto (Salonen)
Rantapää Essi (Lotila)

Andersson Pricella (Engård)

Storgårds Jarno (Svennas)

Gustafsson Siv (Lindfors)

Lempiö Päivi (Onnila U)

Onnila Oskari (Peltola)

Silfvast Fabian (Ikäheimo)

 

Hallintosäännön 115 § edellyttämä valtuuston vaalilautakunta   2017-2021

 

Jäsenet

Engård Benny  Puh.joht.

Onnila Ulla Varapuh.joht.

Ikäheimo Kaj

Kujala Arto

Virtala Timo


Varajäset

Nygård Jonna (Engård)

Lempiö Päivi (Onnila Ulla)
Ceder Ilkka (Ikäheimo)
Salonen Mikko (Kujala Arto)
Virtala Timo (Lotila)

 

Tarkastuslautakunta 2017-2021

 

Jäsenet

Kujala Arto Puh.joht.

Lill-Smeds Jan-Erik Varapuh.joht.

Simola Anni

Hovén Mirja

Rantanen Markku

 

Varajäsenet

Westerlund Juha (Kujala)

Hoffström Kalevi (Lill-Smeds Jan-Erik)

Nieminen Henna (Simola)

Alatalo Minna (Hovén)

Ceder Ilkka (Rantanen)

 

Keskusvaalilautakunta 2017-2021

Österholm Bjarne Puh.joht.
Hasu Tuomo Varapuh. joht.
Puranen Pekka
Salonen Erja
Kalliola Marketta

Varajäsenet on asetettu siihen järjestykseen, jossa he tulevat jäsenten sijaan

Strömberg Marit
Rantala Rauno
Peltonen Veijo
Lautamäki Markku
Liljeqvist Elmira
Karell Eija
Storgårds Bo
Lempiö Päivi

Perusturvajaosto 2017-2021

 

Jäsenet,

Alatalo Minna Puh.joht.

Lindfors Linnea Varapuh.joht.

Gustafsson Johan

Rönkkö Anne

Westerlund Juha

 

Varajäsenet

Kujala Kaj (Alatalo)

Wallén Gun-Vivian (Lindfors)

Gammals Erik (Gustafsson)

Onnila Oskari (Rönkkö)

Rajala Anja (Westerlund)

 

Sivistyslautakunta 2017-2021

 

Jäsenet

Lempiö Päivi Puh.joht.

Andersson Pricella  Varapuh.joht.

Lund Henrik

Wallén Sebastian

Onnila Oskari

Vickholm Maria

Sirén-Paajonen Jenny

 

Kunnanhallituksen edustaja 2017-2021

Salonen Mikko

Varajäsenet

Väisänen Lari (Lempiö)

Nygård Jonna (Andersson)

Storgårds (Lund)

Lindfors Annika (Wallén Sebastian)

Sistola Mika (Onnila Oskari)

Kalliola Marketta (Vickholm)

Kantonen Anu (Sirén-Paajonen)

 

Sivistyslautakunnan suomenkielinen jaosto 2017-2021

 

Jäsenet

Lempiö Päivi Puh.joht.

Paajonen-Sirén Jenny Varapuh.joht.

Onnila Oskari

Maria Vickholm

Salonen Mikko

 

Varajäsenet

Väisänen Lari (Lempiö)

Kantonen Anu (Sirén-Paajonen)

Sistola Mika (Onnila Oskari)

Kalliola Marketta (Vickholm)

Kujala Kaj (Salonen)

 

Sivistyslautakunnan ruotsinkielinen jaosto 2017-2021

 

Jäsenet

Andersson Pricella  Puh.joht.

Lund Henrik  Varapuh.joht.

Wallén Sebastian

Nybondas Dan

Nygård Jonna

 

Varajäsenet

Kalenius Maria (Andersson)

Vickholm Hannes (Lund)

Jordas Malin (Wallén Sebastian)

Storgårds Jarno (Nybondas)

Lindström Johanna (Nygård)

 

Loviisan sivistyslautakunta suomenkielinen jaosto

https://www.loviisa.fi/kaupunki-ja-paatoksenteko/paatoksenteko/lautakunnat-ja-jaostot/suomenkielinen-jaosto/

Loviisan sivistyslautakunta ruotsinkielinen jaosto

https://www.loviisa.fi/kaupunki-ja-paatoksenteko/paatoksenteko/lautakunnat-ja-jaostot/ruotsinkielinen-jaosto/

 

Valkon kansalaisopisto 2017-2021

 

Jäsen

Virtala Timo

Varajäsen
Hasu Tuomo

 

Lovisa svenska medborgarinstitut 2017-2021

Jäsen

Lill-Smeds Maria

Varajäsen
Huttunen Esa

 

Tekninen lautakunta 2017-2021 

 

Jäsenet

Engård Benny  Puh.joht.

Peltola Vesa  Varapuh.joht.

Wallén Sebastian

Wallén Marie

Lill-Smeds Ritva

Alatalo Minna

Villikka Tuomas

 

Kunnanhallituksen edustaja 2017-2021

Onnila Ulla

Varajäsenet

Wallén Gun-Vivian (Engård)

Sistola Mika (Peltola)

Storgårds Jarno (Wallén Sebastian)

Nygård Jonna (Wallén Marie)

Simola Anni (Lill-Smeds)

Illman Jörgen (Alatalo)

Kujala Kaj (Villikka)

 

Kymen jätelautakunta 2017-2021

 

Jäsen

Kalliola Marketta

Varajäsen
Illman Jörgen

 

Loviisan kaupungin rakennus- ja ympäristölautakunta 2017-2021

 

Jäsenet

Penninkangas Anne

Wallén Sebastian

Varajäsenet

Illman Alf (Penninkangas)

Liljeström Anna (Wallén Sebastian)

 

Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin kuntayhtymä 2017-2021

 

Jäsenet

Engård Benny

Onnila Ulla

Varajäsenet

Svennas Rea (Engård)

Kujala Arto (Onnila Ulla)

 

Loviisan ja Lapinjärven yhteinen perusturvalautakunta 2017 – 2021

 

Jäsenet

Rönkkö Anne
Gutafsson Johan

Varajäsenet

Alatalo Minna (Rönkkö)

Gammals Erik (Gustafsson)

Uudenmaan erityispalvelut (Eteva) niminen kuntayhtymä 2017-2021

 

Jäsen

Rönkkö Anne

Varajäsen
Ikäheimo Kaj

 

Kårkulla samkommun niminen kuntayhtymä 2017-2021

 

Jäsen

Svennas Rea

Varajäsen
Gammals Erik

 

Itä-Uudenmaan koulutuskuntayhtymä 2017-2021

 

Jäsen

Sirén-Paajonen Jenny

Varajäsen

Lempiö Päivi

 

Samkommunen för yrkesutbildning i Östra Nyland niminen kuntayhtymä 2017-2021

 

Jäsen

Engård Benny

Varajäsen

Lindfors Annika

 

Itä-Uudenmaan liiton maakuntavaltuusto 2017-2021

 

Jäsenet

Jordas Kim

Varajäsenet

Silfvast Sauli

 

Itä-Uudenmaan aluepelastuslautakunta 2017-2021

 

Jäsen

Holopainen Lotta

Varajäsen

Westerlund Juha

 

Itä-Uudenmaan poliisilaitoksen neuvottelukunta 2017-2021

 

Jäsen

Kujala Arto

Varajäsen

Alatalo Minna

 

Itä-Uudenmaan käräjäoikeuden lautamiehet 2017-2021

Antas Henrik
Hongisto Enni

Maanjakotoimitusten uskotut miehet 2017-2021

Röök Jesper
Ollas Krister
Lindfors Filip
Tuuli Pertti
Illman Jörgen
Holopainen Lotta
Penninkangas Anne
Lempiö Pasi

KUNNANHALLITUKSEN VALITSEMAT

Kunniamerkkitoimikunta 2017-2019

Levin Kenneth  Puh.joht.

Peltonen Veijo  Varapuh.joht.

Nybondas Sickan
Sjöberg Margot
Sirén Arja

 

Yhteistyötoimikunta 2017-2019

Heikka Tiina Puh.joht.

Nurmi Sari

Grönberg Arja

Andersson Eveliina

Jordas Kim (kunnanhallituksen edustaja, Onnila Ulla varajäsen)

Kähärä Peter

Hasu Arto

 

Kehittämisjaosto 2017-2019


Puh.joht.
Varapj

Vanhusneuvosto 2017-2019

Anne Rönkkö                      (kunnanhallituksen nimeämä edustaja)

Benny Engård                     (kunnanhallituksen nimeämä edustaja)

Anja Rajala                         (kunnanhallituksen nimeämä edustaja)

Susann Stenberg (Lapinjärven suomalaisen seurakunta)

Åke Svenskberg                  (Lappsträsk krigsveteraner r.f)

Jouko Toropainen               (Lapinjärven Rintamaveteraanit r.y)

Elin Lindroos                       (Vammaisjärjestöt)

Pauli Ritola                         (Vammaisjärjestöt)

Tiia Gustavson                    (vanhustyön palvelupäällikkö/sihteeri)

EI TOIMINTAA (Eläkeliiton Lapinjärven yhdistys)

EI TOIMINTAA (Lapinjärven Liekki r.y)

EI EDUSTAJAA (Pensionärsträffen r.f)

 

 

 

Puh.joht. – Ordf. 2017-2019,

Silfvast Sauli, SDP

Lähdekallionpolku 7

07800 LAPINJÄRVI

Puh. tel. 0400-436 720

sauli.silfvast@lehtipiste.fi

I varapj – I vice ordf. 2017-2019

Jordas Kim, SFP

Jordasvägen 124

07840 LINDKOSKI

Puh.tel. 040-072 0690

kim.jordas@sakl.fi

II varapj – II vice ordf. 2017-2019,

Sistola Mika, KESK

Käkikoskentie 25 B 6

07820 PORLAMMI

Puh. tel. 040-523 7770

msistola@suomi24.fi

Andersson Pricella, SFP

Lusibackvägen 78 B

07850 HINDERSBY

Puh. tel. 040 727 7726

pricella.andersson@gmail.com

Ceder Ilkka, SDP

Meijerintie 17 B

47350 Kimonkylä

Puh.tel. 044-925 4633

ilkkaceder@gmail.com

Engård Benny, SFP

Lindkoskivägen 271

07840 Lindkoski

Puh.tel. 0400-203 978

benny.engard@sulo.fi

Hällfors Christoffer, SFP

Sandforsvägen 10

07870 SKINNARBY

Puh. tel. 040-561 0970

toffe@toffe.fi

Ikäheimo Kaj, SDP

Lipontie 190

07820 PORLAMMI

Puh. tel. 040-0975319

kaj.ikaheimo@lapinjarvi.fi

Kujala Arto, KOK.

Peltotie 9

07800 Lapinjärvi

Puh.tel. 0400-707 055

arto.kujala123@gmail.com

Lempiö Päivi, KESK.

Pietalantie 161

47310 Haapa-Kimola

Puh. tel. 0500-611 377

paivi.lempio@gmail.com

Lill-Smeds Jan-Erik, SFP

Markusbackvägen 62

07840 LINDKOSKI

Puh. tel. 045-230 6472

lillsmedsjanerik@gmail.com

Lindfors Linnea SFP

Runebergsgatan 38 A 2

00260 HELSINGFORS

Puh. tel. 040-077 2877

linnealindfors.96@gmail.com

Lotila Mari, VIHR.

Lapinjärventie 25 as. 2

07800 LAPINJÄRVI

Puh.tel. 040-037 2434

mari.lotila@esperi.fi

Nygård Jonna, SFP

Lappträskvägen 47 bst. 2

07800 LAPPTRÄSK

Puh. tel. 040-744 1112

jonna.nygard@gmail.com

Onnila Oskari, KESK.

Lapinjärventie 6

07800 LAPINJÄRVI

Puh. tel. 050-4955640

o.onnila@hotmail.fi

Onnila Ulla, KESK.

Kuhantie 73

07820 Porlammi

Puh. tel. 019-612 030, 050-490 9623

ulla.onnila@gmail.com

Peltola Vesa, KESK.

Koulutie 36

07800 Lapinjärvi

Puh.tel. 040-568 7145

vesa.peltola@pp5.inet.fi

Salonen Mikko, KOK.

Ruhanniitty 5

07820 PORLAMMI

Puh. tel. 044-519 6698

mikko.salonen@wippies.fi

Svennas Rea, SFP

Labbyvägen 429

07870 Skinnarby

Puh. tel. 040-593 6256

rea.svennas@notibo.fi

Virtala Timo, VIHR.

Porlammintie 252

07810 INGERMANINKYLÄ

Puh. tel. 045-7840 5574

timo.j.virtala@gmail.com

Wallén Sebastian, SFP

Grankullavägen 13

07850 HINDERSBY

Puh. tel. 040-726 6722

wallensebastian@hotmail.com