Vuoden 2012 kunnallisvaalit

Ennakkoäänestys

Ennakkoäänestys järjestetään kunnassa seuraavasti: Lapinjärven kunnantalo, Lapinjärventie 20 A, 07800 Lapinjärvi, ke 17.10. – to 18.10. klo 9-16, pe 19.10. klo 9-14, la 20.10. – su 21.10. klo 10-14, ma 22.10. klo 9-17, ti 23.10. klo 9- 16.

Laitosäänestys

Ennakkoäänestys ympärivuorokautista hoitoa antavissa laitoksissa ilmoitetaan ko. laitoksessa julkipantavilla kuulutuksilla.

Kotiäänestys

Henkilö, jonka kyky liikkua ja toimia on siinä määrin rajoittunut, ettei hän pääse äänestämään tai ennakkoäänestyspaikkaan ilman kohtuuttomia vaikeuksia, saa äänestää ennakolta kotonaan. Ilmoittautuminen kotiäänestykseen tapahtuu kirjallisesti tai puhelimitse kunnan keskusvaalilautakunnalle viimeistään 16.10.2012 klo 16.00 osoitteella Lapinjärventie 20 A, 07800 Lapinjärvi, puh. (019) 510 860. Ilmoituslomakkeita saa kunnantalon yhteispalvelupisteestä.

Vaalipäivän äänestys

Vaalit toimitetaan sunnuntaina 28.10.2012. Äänestyspaikat ovat avoinna klo 9.00 – 20.00 välisenä aikana ja äänestysalueet ja –paikat ovat seuraavat

Lapinjärven eteläinen       Nuorisoseurantalo Hemborg

Lapinjärven keskinen       Kapellby skola

Lapinjärven läntinen         Porlammin Taitotalo

Lapinjärven pohjoinen     Pukaron koulu

Äänestystoimitus sujuu helpommin mikäli otatte mukaan ilmoituskortin, jonka väestörekisterikeskus on lähettänyt postitse kaikille äänioikeutetulle, joiden osoite on maistraatin tiedossa. Äänestäjä on velvollinen esittämään vaalitoimitsijalle selvityksen henkilöllisyydestään.

Ehdokaslistojen yhdistelmä

Vuoden 2012 kunnallisvaalien ehdokaslistojen yhdistelmässä on seuraavat ehdokkaat:

VIHREÄ LIITTO R.P

2 Lotila, Mari, psykiatrinen sairaanhoitaja

3 Virtala, Timo, yrittäjä, Loviisan rauhanfoorumin pääsihteeri

VASEMMISTOLIITTO R.P.

4 Karell, Eija, lähihoitaja, muistihoitaja

5 Pekkarinen, Arja, lähihoitaja, vanhustyönerikoisammattitutkinto

6 Viksten, Christer, församlingsmästare

SUOMEN KRISTILLISDEMOKRAATIT R.P

7 Hurmekoski, Mikko, Lvi asentaja

8 Lipponen, Markus, pankkitoimihenkilö, aikuisopiskelija

SUOMEN SOSIALIDEMOKRAATTINEN PUOLUE R.P

9 Aalto, Maire, laitossiivooja

10 Ceder, Ilkka, yrittäjä

11 Illman, Alf, yrittäjä

12 Illman, Jörgen, yrittäjä

13 Jakobsson, Riku, timpuri

14 Palokoski, Tero, varastonhoitaja

15 Puranen, Pekka, eläkeläinen

16 Rantanen, Markku, varastomies

17 Silfvast, Sauli, tuoteryhmäneuvoja

RUOTSALAINEN KANSANPUOLUE R.P.

18 Antas, Mats, jordbrukare / maanviljelijä

19 Antas, Thomas, jordbrukare, översättare / maanviljelijä, kielenkääntäjä

20 Brusas, Tommy, jordbrukare, entreprenör / maanviljelijä, urakoitsija

21 Busk-Markusas, Benita, bankfunktionär, pensionär / pankkivirkailija, eläkeläinen

22 Ek, Janita, expressförsäljare LVIS / expressmyyjä

23 Engård, Benny, företagare / yrittäjä

24 Enqvist, Tomi, chaufför / kuljettaja

25 Gammals, Erik, lantbrukare, pensionär/ maanviljelijä, eläkeläinen

26 Gustafsson, Johan, jordbrukare / maanviljelijä

27 Helgars, Frej, företagare / yrittäjä

28 Hoffström, Kalevi, företagare / yrittäjä

29 Holst-Fagerroos, Rita, vårdbiträde, pensionär / hoitoapulainen, eläkeläinen

30 Jokinen, Ann-Mari, pensionär / eläkeläinen

31 Karlsson, Monica, skolgångsbiträde / koulunkäyntiavustaja

32 Malmström, Staffan, utbildningsansvarig / koulutusvastaava

33 Mickos, Christina, lärare, pol.mag. / opettaja, VTM

34 Röök, Jesper, företagare / yrittäjä

35 Svennas, Rea, merkonom / merkonomi

36 Wallén, Gun-Vivian, hälsovårdare, jordbrukare / terveydenhoitaja, maanviljelijä

37 Wallén, Marie, försäljare / myyjä

38 Österholm, Minna, kontaktchef / yhteyspäällikkö

KANSALLINEN KOKOOMUS R.P

39 Kujala, Arto, opistoupseeri

40 Lautamäki, Markku, yhteiskuntatieteiden maisteri, koulutusvastaava

41 Nurmi, Sari, siivooja, ohjaaja

42 Villikka, Tuomas, yrittäjä

SUOMEN KESKUSTA R.P

43 Kaukoranta-Laaksonen, Laura, yrittäjä, kosmetologi

44 Kärnä, Osmo, autokorjaamoyrittäjä

45 Lempiö, Päivi, maanviljelijä

46 Onnila, Ulla, maanviljelijä

47 Peltola, Vesa, johtava asiantuntija, DI

48 Penninkangas, Anne, agronomi, maatalousyrittäjä

49 Rönkkö, Anne, erityisopettaja, koulunjohtaja

50 Simola, Anni, koulunkäynninohjaaja

51 Sistola, Mika, sahausprosessinhoitaja

52 Vuorenjuuri, Essi, opettaja, pappi

Lisätietoja vaaliasioissa antaa keskusvaalilautakunnan sihteeri Susanne Sjöblom puh (019) 510 8631 tai sähköposti etunimi.sukunimi@lapinjarvi.fi .

Lapinjärvellä 27.9.2012

Lapinjärven keskusvaalilautakunta

Jätä kommentti