Luottamushenkilöt - Förtroendevalda

Lapinjärven kunnassa ylintä valtaa käyttää valtuusto, jossa on 21 jäsentä. Valtuuston jäsenet edustavat kuntalaisia ja heidän kauttaan kuntalaiset voivat myös tuoda esille mielipiteitään kunnan palveluista.

Den högsta beslutanderätten i Lappträsk kommun är fullmäktige som har 21 medlemmar. Medlemmarna i fullmäktige representerar kommuninvånarna och via dem kan också kommuninvånarna framföra sina åsikter om servicen i kommunen.

Valtuustopaikat 2017-2021
Ruotsalainen kansanpuolue 9 valtuutettua
Keskusta 5 valtuutettua
Sosiaalidemokraatit 3 valtuutettua
Kokoomus 2 valtuutettua
Vihreät 2 valtuutettua

Fullmäktigeplatser 2017-2021
Svenska folkpartiet 9 ledamöter
Centern 5 ledamöter
Socialdemokraterna 3 ledamöter
Samilingspartiet 2 ledamöter
Gröna 2 ledamöter


Kunnanvaltuusto - Kommunfullmäktige 2017-2021

Puh.joht. – Ordf. 2017-2019,

Silfvast Sauli, SDP

Lähdekallionpolku 7

07800 LAPINJÄRVI

Puh. tel. 0400-436 720

sauli.silfvast@lehtipiste.fi

 

I varapj – I vice ordf. 2017-2019

Jordas Kim, SFP

Jordasvägen 124

07840 LINDKOSKI

Puh.tel. 040-072 0690

kim.jordas@sakl.fi


II varapj – II vice ordf. 2017-2019,

Sistola Mika, KESK

Käkikoskentie 25 B 6

07820 PORLAMMI

Puh. tel. 040-523 7770

msistola@suomi24.fi

 

Andersson Pricella, SFP

Lusibackvägen 78 B

07850 HINDERSBY

Puh. tel. 040 727 7726

pricella.andersson@gmail.com


Ceder Ilkka, SDP

Meijerintie 17 B

47350 Kimonkylä

Puh.tel. 044-925 4633

ilkkaceder@gmail.com

 

Engård Benny, SFP

Lindkoskivägen 271

07840 Lindkoski

Puh.tel. 0400-203 978

benny.engard@sulo.fi


Hällfors Christoffer, SFP

Sandforsvägen 10

07870 SKINNARBY

Puh. tel. 040-561 0970

toffe@toffe.fi


Ikäheimo Kaj, SDP

Lipontie 190

07820 PORLAMMI

 

Kujala Arto, KOK.

Peltotie 9

07800 Lapinjärvi

Puh.tel. 0400-707 055

arto.kujala123@gmail.com

 

Lempiö Päivi, KESK.

Pietalantie 161

47310 Haapa-Kimola

Puh. tel. 0500-611 377

paivi.lempio@gmail.com


Lill-Smeds Jan-Erik, SFP

Markusbackvägen 62

07840 LINDKOSKI

Puh. tel. 045-230 6472

lillsmedsjanerik@gmail.com


Lindfors Linnea SFP

Puh. tel. 040-077 2877

linnealindfors.96@gmail.com


Lotila Mari, VIHR.

Lapinjärventie 25 as. 2

07800 LAPINJÄRVI

Puh.tel. 040-037 2434

mari.lotila@esperi.fi

 

Nygård Jonna, SFP

Lappträskvägen 47 bst. 2

07800 LAPPTRÄSK

Puh. tel. 040-744 1112

jonna.nygard@gmail.com


Onnila Oskari, KESK.

Lapinjärventie 6

07800 LAPINJÄRVI

o.onnila@hotmail.fi

 

Onnila Ulla, KESK.

Kuhantie 73

07820 Porlammi

Puh. tel. 019-612 030, 050-490 9623

ulla.onnila@gmail.com

 

Peltola Vesa, KESK.

Koulutie 36

07800 Lapinjärvi

Puh.tel. 040-568 7145

vesa.peltola@pp5.inet.fi

 

Salonen Mikko, KOK.

Ruhanniitty 5

07820 PORLAMMI

Puh. tel. 044-519 6698

mikko.salonen@wippies.fi

 

Svennas Rea, SFP

Labbyvägen 429

07870 Skinnarby

Puh. tel. 040-593 6256

rea.svennas@notibo.fi

 

Virtala Timo, VIHR.

Puh. tel. 045-7840 5574

timo.j.virtala@gmail.com

 

Wallén Sebastian, SFP

Grankullavägen 13

07850 HINDERSBY

Puh. tel. 040-726 6722

wallensebastian@hotmail.com

 

VARAVALTUUTETUT - ERSÄTTARE FÖR FULLMÄKTIGE


 

Suomen Keskusta r.p.

Rönkkö Anne

Simola anni

Lill-Smeds Ritva

Sormunen Merja


Kansallinen kokoomus r.p. – Samlingspartiet r.p.

Alatalo Minna

Kujala Kaj

 

Suomen Sosialidemokraattinen Puolue – Finlands Socialdemokratiska Parti r.p.

Rantanen Markku

Illman Jörgen

Silfvast Fabian

 

Svenska folkpartiet i Finland r.p.

Storgårds Jarno
Huttunen Esa
Gustafsson Johan
Wallén Gun-Vivian
Sibelius Peter
Hoffström Kalevi
Malmström Kalevi
Salo Emilia
Lustig Sonja

Vihreä Liitto r.p. – Gröna förbundet r.f.

Rantapää Essi

Liljeqvist Elmira

 

Kunnanhallitus – Kommunstyrelsen 2017-2019

 

Jäsenet-Ledamöter

Hällfors Christoffer Puh.joht.-Ordf

Salonen Mikko I Varapuh.joht.-I Vice ordf.

Lotila Mari  II Varapuh.joht.-II Vice ordf.

Engård Benny

Svennas Rea

Nygård Jonna

Onnila Ulla

Peltola Vesa

Ikäheimo Kaj

Varajäsenet-Ersättare

Wallén Sebastian (Hällfors)

Kujala Arto (Salonen)
Rantapää Essi (Lotila)

Andersson Pricella (Engård)

Storgårds Jarno (Svennas)

Lindfors Linnea (Nygård)

Lempiö Päivi (Onila U)

Onnila Oskari (Peltola)

Silfvast Fabian (Ikäheimo)


 

Hallintosäännön 115 § edellyttämä valtuuston vaalilautakunta  -

I § 115 förvaltningsstadgan förutsatt fullmäktiges valnämnd 2017-2021

Jäsenet-Ledamöter

Engård Benny  Puh.joht.-Ordf

Onnila Ulla Varapuh.joht.-Vice ordf

Ikäheimo Kaj

Kujala Arto

Virtala Timo


Varajäset-Ersättare

Nygård Jonna (Engård)

Lempiö Päivi (Onnila Ulla)
Ceder Ilkka (Ikäheimo)
Salonen Mikko (Kujala Arto)
Virtala Timo (Lotila)

 

Tarkastuslautakunta – Revisionsnämnden 2017-2021

Jäsenet-Ledamöter

Virtala Timo Puh.joht.-Ordf

Lill-Smeds Jan-Erik Varapuh.joht.-Vice ordf.

Simola Anni

Hovén Mirja

Rantanen Markku

Varajäsenet-Ersättare

Westerlund Juha (Virtala)

Hoffström Kalevi (Lill-Smeds Jan-Erik)

Nieminen Henna (Simola)

Alatalo Minna (Hovén)

Ceder Ilkka (Rantanen)

 

Keskusvaalilautakunta – Centralvalnämnden 2017-2021

Österholm Bjarne Puh.joht. - Ordf.
Hasu Tuomo Varapuh. joht. -Vice ordf.
Puranen Pekka
Salonen Erja
Kalliola Marketta

Varajäsenet on asetettu siihen järjestykseen, jossa he tulevat jäsenten sijaan

Ersättarna är i den ordning de kommer i jämförelse med medlemmarna

Strömberg Marit
Rantala Rauno
Peltonen Veijo
Lautamäki Markku
Liljeqvist Elmira
Karell Eija
Storgårds Bo
Lempiö Päivi

Perusturvajaosto – Grundtrygghetssektionen 2017-2021

Jäsenet-Ledamöter

Alatalo Minna Puh.joht.-Ordf.

Lindfors Linnea Varapuh.joht.-Vice ordf.

Gustafsson Johan

Rönkkö Anne

Westerlund Juha

Varajäsenet-Ersättare

Kujala Kaj (Alatalo)

Wallén Gun-Vivian (Lindfors)

Gammals Erik (Gustafsson)

Onnila Oskari (Rönkkö)

Rajala Anja (Westerlund)

Sivistyslautakunta – Bildningsnämnden 2017-2021

Jäsenet-Ledamöter

Lempiö Päivi Puh.joht.-Ordf.

Andersson Pricella  Varapuh.joht.-Vice ordf.

Huttunen Esa

Wallén Sebastian

Onnila Oskari

Liljeqvist Elmira

Sirén-Paajonen Jenny

Kunnanhallituksen edustaja – Kommunstyrelsens representant 2017-2021

Salonen Mikko

Varajäsenet-Ersättare

Väisänen Lari (Lempiö)

Nygård Jonna (Andersson)

Storgårds Jarno (Huttunen)

Lindfors Annika (Wallén Sebastian)

Sistola Mika (Onnila Oskari)

Vickholm Maria (Liljeqvist)

Kantonen Anu (Sirén-Paajonen)

Sivistyslautakunnan suomenkielinen jaosto – Bildningsnämndens finskspråkiga sektion 2017-2021

Jäsenet-Ledamöter

Lempiö Päivi Puh.joht.-Ordf.

Sirén-Paajonen Jenny Varapuh.joht.-Vice ordf.

Onnila Oskari

Liljeqvist Elmira

Salonen Mikko

Varajäsenet-Ersättare

Väisänen Lari (Lempiö)

Kantonen Anu (Sirén-Paajonen)

Sistola Mika (Onnila Oskari)

Vickholm Maria (Liljeqvist)

Kujala Kaj (Salonen)

Sivistyslautakunnan ruotsinkielinen jaosto – Bildningsnämndens svenskspråkiga sektion 2017-2021

Jäsenet-Ledamöter

Andersson Pricella  Puh.joht.-Ordf.

Huttunen Esa  Varapuh.joht.-Vice ordf.

Wallén Sebastian

Nybondas Dan

Nygård Jonna


Varajäsenet-Ersättare

Kalenius Maria (Andersson)

Vickholm Hannes (Huttunen)

Jordas Malin (Wallén Sebastian)

Lund Henrik (Nybondas)

Lindström Johanna (Nygård)

 

Valkon kansalaisopisto 2017-2021

Jäsen-Ledamot

Virtala Timo

Varajäsen-Ersättare
Hasu Tuomo

Lovisa svenska medborgarinstitut 2017-2021

Jäsen-Ledamot

Lill-Smeds Maria

Varajäsen-Ersättare
Huttunen Esa

Tekninen lautakunta – Tekniska nämnden 2017-2021

Jäsenet-Ledamöter

Engård Benny  Puh.joht.-ordf.

Peltola Vesa  Varapuh.joht.- vice ordf.

Wallén Sebastian

Wallén Marie

Lill-Smeds Ritva

Alatalo Minna

Villikka Tuomas


Kunnanhallituksen edustaja – Kommunstyrelsens representant 2017-2021

Onnila Ulla

Varajäsenet-Ersättare

Wallén Gun-Vivian (Engård)

Sistola Mika (Peltola)

Storgårds Jarno (Wallén Sebastian)

Nygård Jonna (Wallén Marie)

Simola Anni (Lill-Smeds)

Illman Jörgen (Alatalo)

Kujala Kaj (Villikka)


Kymen jätelautakunta – Kymmene avfallsnämnd 2017-2021

Jäsen-Ledamot

Kalliola Marketta

Varajäsen-Ersättare
Illman Jörgen

Loviisan kaupungin rakennus- ja ympäristölautakunta – Lovisa stads bygg- och miljönämnd 2017-2021

Jäsenet-Ledamöter

Penninkangas Anne

Wallén Sebastian

Varajäsenet-Ersättare

Illman Alf (Penninkangas)

Liljeström Anna (Wallén Sebastian)


Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin kuntayhtymä – Samkommunen för Helsingfors och Nylands sjukvårdsdistrikt 2017-2021

Jäsenet-Ledamöter

Engård Benny

Onnila Ulla

Varajäsenet-Ersättare

Svennas Rea (Engård)

Kujala Arto (Onnila Ulla)


Loviisan ja Lapinjärven yhteinen perusturvalautakunta – Lovisa och Lappträsk gemensamma grundtrygghetsnämnd 2017 – 2021

Jäsenet-Ledamöter

Rönkkö Anne
Gutafsson Johan

Varajäsenet-Ersättare

Alatalo Minna (Rönkkö)

Gammals Erik (Gustafsson)



Uudenmaan erityispalvelut (Eteva) niminen kuntayhtymä – Uudenmaan erityispalvelut (Eteva) benämnda samkommun 2017-2021

Jäsen-Ledamot

Rönkkö Anne

Varajäsen-Ersättare
Ikäheimo Kaj

Kårkulla samkommun niminen kuntayhtymä – Kårkulla samkommun 2017-2021

Jäsen-Ledamot

Svennas Rea

Varajäsen-Ersättare
Gammals Erik


Itä-Uudenmaan koulutuskuntayhtymä – Itä-Uudenmaan koulutuskuntayhtymä benämnda samkommun 2017-2021

Jäsen-Ledamot

Sirén-Paajonen Jenny

Varajäsen-Ersättare
Lempiö Päivi


Samkommunen för yrkesutbildning i Östra Nyland niminen kuntayhtymä – Samkommunen för yrkesutbildning i Östra Nyland 2017-2021

Jäsen-Ledamot

Engård Benny

Varajäsen-Ersättare
Lindfors Annika


Itä-Uudenmaan liiton maakuntavaltuusto – Östra Nylands förbunds landskapsfullmäktige 2017-2021

Jäsenet-Ledamöter

Hällfors Christoffer

Varajäsenet-Ersättare

Silfvast Sauli


Itä-Uudenmaan aluepelastuslautakunta – Östra Nylands regionala räddningsnämnd 2017-2021

Jäsen-Ledamot

Holopainen Lotta

Varajäsen-Ersättare
Westerlund Juha


Itä-Uudenmaan poliisilaitoksen neuvottelukunta – Polisanstaltens delegation inom Östra Nyland 2017-2021

Jäsen-Ledamot

Kujala Arto

Varajäsen-Ersättare
Alatalo Minna


Itä-Uudenmaan käräjäoikeuden lautamiehet – Nämndemän i Östra Nylands tingsrätt 2017-2021

Antas Henrik
Hongisto Enni


Maanjakotoimitusten uskotut miehet – Gode män vid skiftesförrättningar 2017-2021

 

Röök Jesper
Ollas Krister
Lindfors Filip
Tuuli Pertti
Illman Jörgen
Holopainen Lotta
Penninkangas Anne
Lempiö Pasi

 

KUNNANHALLITUKSEN VALITSEMAT - AV KOMMUNSTYRELSEN VALDA

Kunniamerkkitoimikunta – Hedersteckenkommittén 2017-2019

Backman Peter  Puh.joht.-Ordf.

Peltonen Veijo  Varapuh.joht.-Vice ordf.

Nybondas Sickan
Sjöberg Margot
Sirén Arja



Yhteistyötoimikunta – Samarbetskommittén 2017-2019

Heikka Tiina Puh.joht.-Ordf.

Nurmi Sari
Grönberg Arja
Andersson Eveliina
Hällfors Christoffer (kunnanhallituksen edustaja, Onnila Ulla varajäsen)
Kähärä Peter

Hasu Arto

 

Kehittämisjaosto – Utvecklingssektionen 2017-2019


Puh.joht.-Ordf.
Varapj-Vice ordf.


Vanhusneuvosto – Äldrerådet 2017-2019

Anne Rönkkö                      (kunnanhallituksen nimeämä edustaja)

Benny Engård                     (kunnanhallituksen nimeämä edustaja)

Anja Rajala                         (kunnanhallituksen nimeämä edustaja)

Susann Stenberg (Lappträsks svenska församling / Lapinjärven suomalaisen seurakunta)

Åke Svenskberg                  (Lappsträsk krigsveteraner r.f)

Jouko Toropainen               (Lapinjärven Rintamaveteraanit r.y)

Elin Lindroos                       (Vammaisjärjestöt)

Pauli Ritola                         (Vammaisjärjestöt)

Tiia Gustavson                    (vanhustyön palvelupäällikkö/sihteeri)

EI TOIMINTAA (Eläkeliiton Lapinjärven yhdistys)

EI TOIMINTAA (Lapinjärven Liekki r.y)

EI EDUSTAJAA (Pensionärsträffen r.f)




 


Puh.joht. – Ordf. 2017-2019,

Silfvast Sauli, SDP

Lähdekallionpolku 7

07800 LAPINJÄRVI

Puh. tel. 0400-436 720

sauli.silfvast@lehtipiste.fi

 

I varapj – I vice ordf. 2017-2019

Jordas Kim, SFP

Jordasvägen 124

07840 LINDKOSKI

Puh.tel. 040-072 0690

kim.jordas@sakl.fi

II varapj – II vice ordf. 2017-2019,

Sistola Mika, KESK

Käkikoskentie 25 B 6

07820 PORLAMMI

Puh. tel. 040-523 7770

msistola@suomi24.fi

 

Andersson Pricella, SFP

Lusibackvägen 78 B

07850 HINDERSBY

Puh. tel. 040 727 7726

pricella.andersson@gmail.com

Ceder Ilkka, SDP

Meijerintie 17 B

47350 Kimonkylä

Puh.tel. 044-925 4633

ilkkaceder@gmail.com

 

Engård Benny, SFP

Lindkoskivägen 271

07840 Lindkoski

Puh.tel. 0400-203 978

benny.engard@sulo.fi

Hällfors Christoffer, SFP

Sandforsvägen 10

07870 SKINNARBY

Puh. tel. 040-561 0970

toffe@toffe.fi

Ikäheimo Kaj, SDP

Lipontie 190

07820 PORLAMMI

Puh. tel. 040-0975319

kaj.ikaheimo@lapinjarvi.fi

 

Kujala Arto, KOK.

Peltotie 9

07800 Lapinjärvi

Puh.tel. 0400-707 055

arto.kujala123@gmail.com

 

Lempiö Päivi, KESK.

Pietalantie 161

47310 Haapa-Kimola

Puh. tel. 0500-611 377

paivi.lempio@gmail.com

Lill-Smeds Jan-Erik, SFP

Markusbackvägen 62

07840 LINDKOSKI

Puh. tel. 045-230 6472

lillsmedsjanerik@gmail.com

Lindfors Linnea SFP

Runebergsgatan 38 A 2

00260 HELSINGFORS

Puh. tel. 040-077 2877

linnealindfors.96@gmail.com

Lotila Mari, VIHR.

Lapinjärventie 25 as. 2

07800 LAPINJÄRVI

Puh.tel. 040-037 2434

mari.lotila@esperi.fi

 

Nygård Jonna, SFP

Lappträskvägen 47 bst. 2

07800 LAPPTRÄSK

Puh. tel. 040-744 1112

jonna.nygard@gmail.com

Onnila Oskari, KESK.

Lapinjärventie 6

07800 LAPINJÄRVI

Puh. tel. 050-4955640

o.onnila@hotmail.fi

Onnila Ulla, KESK.

Kuhantie 73

07820 Porlammi

Puh. tel. 019-612 030, 050-490 9623

ulla.onnila@gmail.com

 

Peltola Vesa, KESK.

Koulutie 36

07800 Lapinjärvi

Puh.tel. 040-568 7145

vesa.peltola@pp5.inet.fi

 

Salonen Mikko, KOK.

Ruhanniitty 5

07820 PORLAMMI

Puh. tel. 044-519 6698

mikko.salonen@wippies.fi

 

Svennas Rea, SFP

Labbyvägen 429

07870 Skinnarby

Puh. tel. 040-593 6256

rea.svennas@notibo.fi

 

Virtala Timo, VIHR.

Porlammintie 252

07810 INGERMANINKYLÄ

Puh. tel. 045-7840 5574

timo.j.virtala@gmail.com

 

Wallén Sebastian, SFP

Grankullavägen 13

07850 HINDERSBY

Puh. tel. 040-726 6722

wallensebastian@hotmail.com