13.03.2017

KUNTAVAALIT 2017



Ennakkoäänestys

Ennakkoäänestys järjestetään kunnassa seuraavasti: Lapinjärven kunnantalo, Lapinjärventie 20 A, 07800 Lapinjärvi, ke 29.3. – to 30.3. klo 9-16, pe 31.3. klo 9-14, la 1.4. – su 2.4. klo 10-14, ma 3.4. klo 9-17, ti 4.4. klo 9-16.

Laitosäänestys

Ennakkoäänestys ympärivuorokautista hoitoa antavissa laitoksissa ilmoitetaan ko. laitoksessa julkipantavilla kuulutuksilla.

Kotiäänestys

Henkilö, jonka kyky liikkua ja toimia on siinä määrin rajoittunut, ettei hän pääse äänestämään tai ennakkoäänestyspaikkaan ilman kohtuuttomia vaikeuksia, saa äänestää ennakolta kotonaan. Ilmoittautuminen kotiäänestykseen tapahtuu kirjallisesti tai puhelimitse kunnan keskusvaalilautakunnalle viimeistään 28.3.2017 klo 16.00 osoitteella Lapinjärventie 20 A, 07800 Lapinjärvi, puh. (019) 510 860. Ilmoituslomakkeita saa kunnantalon yhteispalvelupisteestä.

Vaalipäivän äänestys

Vaalit toimitetaan sunnuntaina 9.4.2017. Äänestyspaikat ovat avoinna klo 9.00 – 20.00 välisenä aikana ja äänestysalueet ja –paikat ovat seuraavat

Lapinjärven eteläinen äänestysalue       Heikinkylän entinen paloasema

Lapinjärven keskinen äänestysalue       Kapellby skola

Lapinjärven läntinen äänestysalue        Porlammin Taitotalo

Lapinjärven pohjoinen äänestysalue     Pukaron nuorisoseurantalo

 

Äänestäjä on velvollinen esittämään vaalitoimitsijalle selvityksen henkilöllisyydestään.

 

Ehdokaslistojen yhdistelmä

Vuoden 2017 kuntavaalien ehdokaslistojen yhdistelmässä on seuraavat ehdokkaat:

 

Svenska folkpartiet i Finland r.p./ Suomen ruotsalainen kansanpuolue r.p.

2 Andersson, Pricella provisor / proviisori

3 Engård, Benny företagare

4 Gustafsson, Johan pensionär

5 Hoffström, Kalevi företagare / yrittäjä

6 Huttunen, Esa företagare / yrittäjä

7 Hällfors, Christoffer kontaktchef, politices magister / yhteyspäällikkö, valtiotieteiden maisteri

8 Jordas, Kim verkställande direktör

9 Lill-Smeds, Jan-Erik jordbrukare / maanviljelijä

10 Lindfors, Linnea studerande

11 Lustig, Sonja tidningsutdelare

12 Malmström, Staffan utbildningsexpert / koulutusasiantuntija

13 Nygård, Jonna agrolog

14 Salo, Emilia studerande / opiskelija

15 Sibelius, Peter arborist

16 Storgårds, Jarno företagare

17 Svennas, Rea pensionär

18 Wallén, Gun-Vivian hälsovårdare, jordbrukare / terveydenhoitaja, maanviljelijä

19 Wallén, Sebastian arbetsledare

 

Kansallinen Kokoomus r.p. / Samlingspartiet r.p.

20 Alatalo, Minna sosiaalialan ohjaaja

21 Kujala, Arto opistoupseeri

22 Kujala, Kaj opiskelija

23 Salonen, Mikko tuotekehitysinsinööri

 

Suomen Sosialidemokraattinen Puolue - Finlands Socialdemokratiska Parti r.p.

24 Ceder, Ilkka yrittäjä

25 Ikäheimo, Kaj fysioterapeutti

26 Illman, Jörgen yrittäjä, muusikko

27 Silfvast, Fabian opiskelija

28 Silfvast, Sauli tuoteryhmäneuvoja

29 Rantanen, Markku eläkeläinen

 

Suomen Keskusta r.p. / Centern i Finland r.p.

30 Lempiö, Päivi maanviljelijä

31 Lill-Smeds, Ritva yrittäjä, suuhygienisti

32 Onnila, Oskari farmaseutti

33 Onnila, Ulla maanviljelijä

34 Peltola, Vesa johtava asiantuntija

35 Rönkkö, Anne erityisopettaja, luokanopettaja

36 Simola, Anni nuorisotyönohjaaja

37 Sistola, Mika yrittäjä

38 Sormunen, Merja aineenopettaja, luokanopettaja

 

Vihreä liitto r.p. / Gröna förbundet r.p.

39 Holopainen, Arno myymäläpäällikkö

40 Liljeqvist, Elmira juristi, työnohjaaja

41 Lotila, Mari psyk.sairaanhoitaja / psyk.sjuksköterska

42 Rantapää, Essi luokanopettaja, pappi

43 Virtala, Timo sosiologi / sociolog

44 Westerlund, Juha nuorisotyöntekijä / ungdomsarbetare

 

Vasemmistoliitto r.p. / Vänsterförbundet r.p.

45 Karell, Eija lähihoitaja, muistihoitaja

46 Nenonen, Kaisu-Maija filosofian lisensiaatti, maatalouslomittaja

47 Partanen-Vinberg, Ulla  yrittäjä

48 Pekkarinen, Arja lähihoitaja

49 Vinberg, Kurt rakennusmies

 

Lisätietoja vaaliasioissa antaa keskusvaalilautakunnan sihteeri Susanne Sjöblom puh 040 577 5336 tai etunimi.sukunimi@lapinjarvi.fi

Lapinjärvellä 9.3.2017

Keskusvaalilautakunta


Lähettäjä
13.03.2017
Viimeksi muokattu
14.03.2017